Zakres pilotażu będzie obejmował od kilku do kilkudziesięciu punktów szczepień. Jest to uzależnione od dostaw szczepionek – powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk

Na konferencji prasowej w czwartek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował o terminach uruchomienia nowych form szczepień.

Podał, że 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy. Dworczyk podkreślił, że będą to pilotaże.

W dalszej części konferencji prasowej Dworczyka pytano o zakres tego pilotażu. Poinformował, że pilotaż będzie obejmował od kilku do kilkudziesięciu punktów. Zaznaczył, że zależy to od dostaw szczepionek.

Przyznał, że chociaż sytuacja z dostawami szczepionek jest o wiele lepsza niż w pierwszym kwartale, to ciągle mamy do czynienia z kolejnymi zmiennymi informacjami.

“Początkowo mieliśmy dostać 7 mln szczepionek w kwietniu, potem ta liczba spadła do nieco ponad 5 mln szczepionek. Teraz słyszymy znowu deklarację powrotu do tych 7 mln, ale właśnie kilkadziesiąt godzin temu usłyszeliśmy, że AstraZeneca zmniejszy kolejną planowaną dostawę” – mówił Dworczyk.

Zaznaczył, ze trzeba w związku tym elastycznie dostosowywać się do tej sytuacji. “Kluczowe jest przygotowanie całego systemu w taki sposób, że jak dotrą szczepionki, wtedy będziemy mogli na sto procent szczepić we wszystkich stworzonych i wcześniej przygotowanych punktach” – podkreślił szef KPRM.(PAP)

Autor: Marzena Kozłowska

mzk/ joz/

Źródło: www.pap.pl