W najbliższych dniach przedstawimy rozwiązanie dla sytuacji, gdy grozi zmarnowanie szczepionki – zapowiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk zauważył na konferencji prasowej, że już w tej chwili jest taka możliwość, że gdy grozi zmarnowaniem dawki szczepionki w danym punkcie, to może zaszczepić się osoba spoza grupy osób uprawnionych do szczepienia, ale – podkreślił – “do tej pory miało to charakter incydentów”.

Natomiast – zauważył – wraz ze zwiększeniem liczby dawek szczepionek i przyspieszeniem procesu szczepień takich sytuacji pewnie też będzie więcej.

“Różne są na to rozwiązania, jest np. wariant +belgijski+, gdzie powszechne jest robienie zapasowych kolejek osób gotowych do szczepienia, mamy też wariant +izraelski+, gdzie w ciągu ostatniej godziny czy dwóch prowadzenia szczepień przez punkt można było się ustawić w kolejce na zasadzie +może ktoś się nie zaszczepi i zostanie szczepionka, to my się zaszczepimy+” – mówił.

“My dopracowujemy nasze rozwiązanie, które będzie kompilacją obu tych wariantów i przedstawimy je w najbliższych dniach” – poinformował szef KPRM. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ itm/

Źródło: www.pap.pl