Przez pierwsze dwa dni obowiązywania nowych zasad kwarantanny granicznej służby skontrolowały ponad 21 tys. osób przybywających do Polski ze Strefy Schengen – wynika z danych, które podał PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Tylko w środę kontrole objęły ponad 12 tys. osób.

W nocy z poniedziałku na wtorek weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym przyjeżdżający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw Covid-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

Od tego czasu podróżnych przekraczających wszystkie granice lądowe stanowiące granice wewnętrzne UE, granicę morską (połączenia promowe) i przylatujących z Schengen, sprawdzają patrole Straży Granicznej i Policji, a także KAS i Inspekcji Transportu Drogowego. Patrole na granicach z Czechami i Słowacją kontrolują podróżnych nawet dłużej, bo reżim sanitarny przy wjeździe z tych państw zaostrzono 27 lutego.

Z danych przekazanych przez Grodeckiego wynika, że we wtorek i w środę łącznie skontrolowano 21 023 podróżnych. Tylko w środę kontrole sanitarne objęły 12 155 osób.

Na granicy lądowej i morskiej w ciągu doby sprawdzono 8 613 osób. 3 015 z nich nie miało negatywnego testu, z czego 2 272 osoby skorzystały z przewidzianych w przepisach zwolnień, a 450 osób zrezygnowało z podroży do Polski. Pozostali trafili na kwarantannę. Najwięcej kontroli przypadło na granicy z Niemcami – tam skontrolowano 5 138 podróżnych. Testu nie miało 1 229 osób, z czego 793 osoby skorzystały ze zwolnień, a 330 osób zawróciło.

Na lotniskach w środę skontrolowano natomiast 3 542 osoby, które przyleciały ze Strefy Schengen. Tam testu nie miało 1190 osób. 713 osób skorzystało ze zwolnień, a 477 osób objęto kwarantanną.

W środę na granicach kontrole sanitarne prowadziło 35 posterunków stałych i 72 doraźne, zmieniające miejsce działań w zależności od potrzeb. Zaangażowanych w nie było ponad 400 funkcjonariuszy. Z kolei na lotniskach pasażerów sprawdzało 53 mundurowych z SG.

Zasady kwarantanny granicznej dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem, również przekraczających granicę pieszo. W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

Źródło: www.pap.pl