Wojskowe zespoły poszukiwawczo-ratownicze pozostają w gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały zakażonych pacjentów – przypomniał szef MON Mariusz Błaszczak.

“Wojsko Polskie utrzymuje Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy transporcie chorych na COVID-19. Wojskowe śmigłowce już kilkukrotnie transportowały pacjentów zakażonych koronawirusem” – napisał minister Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Wojsko, które od początku epidemii koronawirusa w Polsce wspiera cywilną służbę zdrowia, utrzymuje w gotowości zespoły dysponujące śmigłowcami i samolotami do ewakuacji medycznej. Wojskowi lotnicy wykonywali loty z pacjentami, u których potwierdzono zakażenie.

Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łózka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Plan przygotowywany przez MSWiA i MON zakłada wykorzystanie lotniska w Pyrzowicach, gdzie ulokowano szpital tymczasowy.(PAP)

brw/ godl/

Źródło: www.pap.pl