Dynamika zachorowań jest bardzo duża; odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań w trzeciej fali jest większy, niż był w fali jesiennej; apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń – powiedział w sobotę minister zdrowia Adma Niedzielski.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Zestawienia publikowane przez resort mówią, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2 315 pod respiratorami.

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku z liczbą zakażeń “sytuacja jest bardzo poważna”.

“Liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie. Dzisiaj mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. zachorowań. To jest oczywiście troszeczkę mniej niż wczoraj, ale w stosunku do zeszłego tygodnia, to jest przyrost o ponad 5 tys., czyli ta dynamika zachorowań jest bardzo duża” – powiedział minister Niedzielski.

“Myślę, że to jest ten moment, ta sytuacja, w której wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych bliskich, bo sytuacja jest bardzo poważna” – oświadczył szef resortu zdrowia.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost dynami zachorowań”.

“Mieliśmy sytuacje, kiedy ta dynamika była rzędu 30 proc., potem 20 proc., nawet dwa tygodnie temu nieco malała, ale w ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dużym przyśpieszenie” – powiedział Niedzielski.

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozwojem mutacji brytyjskiej koronawirusa. “Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc.” – zaznaczył.

Jak dodał – “ten wirus jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy”.

Przyznał, że “wcześniej często pojawiały się głosy, że ewolucja wirusa będzie prowadziła do sytuacji, w której nowa odmiana będzie bardziej zakaźna, ale mniej zjadliwa. Niestety, te informacje się nie potwierdzają” – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że “odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań jest większy w trzeciej fali, niż był w fali jesiennej.

“Apeluję do państwa o rozwagę i bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń, o bardzo odpowiedzialne podejście w najbliższych tygodniach” – powiedział Niedzielski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Źródło: www.pap.pl