W Polsce wykonano ponad 4,9 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego blisko 1,7 mln drugą dawką. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w II kwartale dotrze do Polski 4,5 mln dawek jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson.

Na rządowych stronach gov.pl poinformowano w piątek, że dotychczas podano 4 893 320 dawek szczepionki – 3 162 971 pierwszej i 1 730 349 drugiej. Zgłoszono 5034 niepożądane odczyny, w większości łagodne.

W województwie śląskim podano dotychczas 524,8 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Dwie dawki przyjęło już 184,8 tys. osób. Na przyszły tydzień placówki prowadzące szczepienia zamówiły ponad 90,5 tys. dawek.

Ponad 418 tys. mieszkańców Wielkopolski zaszczepiono przeciw COVID-19, z czego ponad 142 tys. otrzymało drugą dawkę preparatu. Placówki w regionie otrzymały łącznie prawie 440 dawek szczepionki przeciw COVID-19, a ponad 50 tys. dawek jest w trakcie dostawy.

Na Dolnym Śląsku do piątku wykonano ponad 417 tys. szczepień. Ponad 147 tys. osób otrzymało już dwie dawki. Najwięcej szczepień wykonano we Wrocławiu – 147 tys., w tym 51 tys. drugą dawką, i w Wałbrzychu – 39 tys. osób, z których 12,4 tys. otrzymało drugą dawkę.

Prawie 405 tys. szczepień przeciwko COVID-19, w tym blisko 142 tys. drugą dawką, wykonano dotąd w Małopolsce. Najwięcej osób dostało zastrzyki w Krakowie i w powiecie krakowskim – ok. 196 tys., w tym 68 tys. drugą dawką. W Tarnowie i w powiecie – prawie 27 tys., w tym niemal 9 tys. drugą dawką. W Nowym Sączu i w powiecie – 24,2 tys., w tym prawie 7,8 tys. drugą dawką.

W woj. łódzkim od początku akcji szczepień, czyli od końca grudnia ub. roku do tej pory, preparat antycovidowy podano 328 tys. osób. Drugą dawką zaszczepiono 121 tys. osób. Obecnie dzienna liczba zaszczepionych wynosi w Łódzkiem 10 tys. 904. W piątek był to piąty wynik spośród 16 województw w Polsce. Dzienna liczba podanych drugich dawek w regionie łódzkim to 4 tys. 681.

Ponad 280 tys. szczepień przeciwko COVID-19 wykonano dotychczas w Lubelskiem. Drugą dawkę szczepionki przyjęło ponad 100 tys. osób – podaje w piątek raport rządowy. W woj. lubelskim jest w sumie 420 punktów szczepień, w których realizowane są szczepienia populacyjne. W 32 szpitalach węzłowych trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia, a także seniorów i nauczycieli.

W Lubelskiem ostatniej doby wykonano ponad 9,3 tys. szczepień. Dzienna liczba zastrzyków na 10 tys. mieszkańców wynosi 43,93, co plasuje woj. lubelskie na trzecim miejscu w kraju, po woj. podlaskim i woj. łódzkim. Najwięcej zastrzyków w regionie – ponad 88,6 tys. – wykonano w Lublinie, prawie 16 tys. w powiecie puławskim, blisko 12,5 tys. w powiecie lubelskim, ponad 12 tys. w Zamościu i ponad 10,3 tys. w Białej Podlaskiej.

Do ponad 161 tys. wzrosła liczba szczepień przeciwko zakażeniu koronawirusem wykonanych dotąd w województwie podlaskim. 52,6 tys. z tych szczepień to iniekcje drugą dawką. Ostatniej doby wykonano ponad 5,4 tys. szczepień, w tym prawie 2,4 tys. drugą dawką.

W regionie ruszyły szczepienia wykonywane przez mobilne zespoły, które wspomagają populacyjne punkty szczepień w szczepieniu osób obłożnie chorych, które same nie są w stanie dotrzeć na zabieg ani skorzystać z transportu organizowanego przez gminy. W Podlaskiem populacyjne punkty szczepień w lutym wykonały 750 szczepień w domach pacjentów. Wspomagające je punkty wyjazdowe (mobilne) wykonały 134 takie szczepienia.

W Lubuskiem przeciw COVID-19 zaszczepiono dotąd ok. 119,5 tys. osób. Drugą dawkę preparatu przyjęło ok. 42,8 tys. Minionej doby w tym województwie pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 podano dla prawie 3,7 tys. osób, a drugą otrzymało ponad 1,4 tys. Na ten tydzień lubuskie punkty szczepień zamówiły łącznie 10 tys. dawek.

W skali regionu najwięcej szczepień wykonano dotąd w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. – odpowiednio 22 tys. i 17 tys. W województwie działa 212 punktów szczepień w przychodniach lekarzy rodzinnych, szpitalach i innych placówkach medycznych.

Szczepienia seniorów zaplanowane na ten weekend preparatem Moderny w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zostały przesunięte. Służby wojewody apelują, by nie przyjeżdżać do placówki. Według planów w weekend w Szpitalu Dziecięcym zaszczepionych miało być ok. 600 seniorów, którzy zostali zarejestrowani na przyjęcie drugiej dawki szczepionki Moderny.

Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna; chrońmy siebie i bliskich, zapisujmy się na szczepienia – zaapelował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił we wpisie na Facebooku, że jesteśmy w szczególnie trudnym momencie, dlatego tak ważna jest informacja, którą przekazała właśnie Europejska Agencja Leków.

“Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują, by wykorzystali szansę i się zaszczepili – każda dawka szczepionki, nieważne od jakiego producenta, to krok we właściwym kierunku. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich” – podkreślił premier.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że do Polski dostarczono 65 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Podał, że w przyszłym tygodniu powinno ich trafić jeszcze 72 tys., do końca marca kolejne 660 tys., a w II kwartale około 6 mln. Powtórzył, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom firmy Moderna – jej szczepionki nie dotrą do Polski w sobotę, ale w niedzielę lub w poniedziałek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek w swoim wpisie na Twitterze przedstawił wnioski ze spotkania z firmą Johnson & Johnson na temat ostatnio dopuszczonej szczepionki jednodawkowej. “Zakładamy, że ok. 4,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson dotrze do Polski w drugim kwartale” – napisał. Dodał, że szczepionka daje 85 proc. ochrony przed ciężkim przebiegiem od 14 dnia oraz 100 proc. ochrony przed hospitalizacją i zgonem od 28 dnia.

Z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że trwają usilne analizy, czy nie poszerzyć grona osób dla których szczepionki firmy AstraZeneca zostaną udostępnione. “Myślę, że do poniedziałku te decyzje będą zapadać” – zaznaczył Andrusiewicz. “W poniedziałek lub przed końcem weekendu minister Michał Dworczyk zechce te decyzje ogłosić” – dodał.

Rzecznik pytany o to, jakie są rekomendacje resortu jeśli chodzi o ewentualne włączenie do grupy 1b osób chorych na cukrzycę, odpowiedział, że dyskusja na ten temat trwa. “Jest to uzależnione między innymi od dostaw szczepionek w najbliższym czasie. Jeżeli te dostawy będą zwiększone, tak jak przewidujemy, i jak zapowiadają firmy, to nie wykluczamy, że ta grupa zostanie włączona” – powiedział. Podkreślił, że choć liczbę chorych na cukrzycę w Polsce określa się na 3 mln, to spodziewa się, że duża część tych osób, czyli osoby starsze, zostały już zaszczepione w ramach swojej grupy wiekowej.

Andrusiewicz pytany zaś o sytuację osób, które w związku z tym, że boją się ryzyka przy szczepionce AstraZeneca, nie stawią się na swoją turę szczepienia powiedział: “Osoby, które zrezygnują ze swojego szczepienia, tak naprawdę znajdują się chwilowo obok tego systemu szczepień i po zakończeniu szczepienia pierwszej grupy będziemy decydować o tym, jak dalej będzie wyglądał ten proces szczepień, w tym w jakiej kolejności będą te osoby obsługiwane, które z tego procesu szczepień zrezygnowały”.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Prowadzone są trzema szczepionkami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca. Wszystkie trzy są dopuszczone w UE. Od niedawna dopuszczona jest też szczepionka firmy Johnson & Johnson. Powinna pojawić się w Polsce w połowie kwietnia. (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło: www.pap.pl