Ten tydzień będzie tygodniem, gdy zachorowań będzie więcej niż w poprzednim. Średnia tygodniowa obecnie wynosi 16 tys. To przekłada się na wzrost pacjentów w szpitalach i tych pod respiratorem – zauważył na konferencji prasowej w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

“Ten tydzień będzie tygodniem, gdy tych zachorowań będzie zdecydowanie więcej niż w poprzednich tygodniach. Widzimy dynamikę, że tych nowych zachorowań jest praktycznie o 25 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu” – zaznaczył wiceminister, który przebywał w poniedziałek z wizytą w szpitalu tymczasowym w Siedlcach.

Podkreślił, że średnia tygodniowa zachorowalność w naszym kraju na koronawirusa wynosi ok. 16 tys.

“To oznacza, że do szpitali trafia więcej pacjentów i więcej wymaga pomocy lekarskiej” – podsumował. Zauważył, że ta fala epidemii jest inną falą niż jesienna. Chorują coraz młodsi pacjenci – średnia wieku to 62 lata. Również przebieg choroby jest cięższy i więcej pacjentów wymaga wsparcia oddechowego.

Resort zdrowia w poniedziałek podał, że w szpitalach przebywa 20,2 tys. chorych z COVID-19, a 2084 osoby są podłączone do respiratorów. Dla pacjentów z koronawirusem w kraju przygotowanych jest w tej chwili 28 473 łóżka i 2882 respiratory.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło: www.pap.pl