Szczepionka przeciwko koronawirusowi amerykańskiej firmy farmaceutycznej Johnson&Johnson, która została zatwierdzona w czwartek przez Europejską Agencję Leków (EMA), jest wynalazkiem holenderskich naukowców – pisze miejscowa prasa.

“Holendrzy odegrali wiodącą rolę we wszystkich fazach opracowywania tej szczepionki” – mówi wirusolog Jaap Goudsmit, cytowany przez dziennik “Trouw”.

“Szczepionka została opracowana przy podstawowym wsparciu grupy specjalistów wirusologii molekularnej z naszej uczelni” – informuje na swojej stronie Uniwersytet w Leiden. Można tam przeczytać, że Janssen (firma z grupy Johnson & Johnson), zaproponowała Leiden University Medical Center współpracę przy pracach już w lutym 2020 r.

“Zaproponowano nam współpracę, ponieważ wiedziano, że badaliśmy koronawirusy od ponad 30 lat” – mówi profesor Eric Snijder z LUMC, cytowany na stronie internetowej uniwersytetu.

Jak wskazuje Snijder udana współpraca przyczyniła się do powstania pierwszej jednorazowej szczepionki przeciwko Covid-19, która została zatwierdzona do użytku najpierw w Bahrajnie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a w czwartek w Unii Europejskiej.

Holenderski Minister zdrowia Hugo De Jonge poinformował stację RTL Nieuws, że trzy miliony dawek nowej szczepionki będą dostępne dla Holandii już w drugim kwartale. “Pierwsza dostawa nastąpi w kwietniu, kolejne w maju i czerwcu” – powiedział szef resortu zdrowia i dodał, że spodziewa się kolejnych sześciu milionów w trzecim kwartale.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ zm/

Źródło: www.pap.pl