Duże ognisko koronawirusa wykryto w schronisku św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Równej w Gdańsku. Zarażonych jest 90 ze 100 podopiecznych. Obecność patogenu potwierdzono też u 7 osób z personelu placówki. Na razie wszyscy przechodzą infekcję bezobjawowo.

Schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Równej prowadzi Gdańskie Koło Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta. W placówce przebywają przede wszystkim osoby starsze i schorowane, znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka. Część z nich porusza się na wózkach i wymaga szczególnej opieki.

“Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 90 ze 100 podopiecznych, a także u 7 pracowników – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta Koło Gdańskie Dagmara Rybicka. Wszyscy przechodzą COVID-19 bezobjawowo.

W schronisku przy ul. Równej przebywa 70 mężczyzn. “20 osób przekazaliśmy do innej naszej placówki, która również jest izolowana. Dodatkowo 10 osób, które otrzymały negatywny wynik testu, trafiło do specjalistycznego ośrodka, gdzie nie mają kontaktu z osobami zakażonymi” – wyjaśniła rzeczniczka.

Zapewniła, że sytuacja jest pod kontrolą. Ośrodek jest w stałym kontakcie z sanepidem i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a także ze sztabem zarządzania kryzysowego.

“Dzięki dobrej współpracy udało nam się bardzo szybko zareagować i wszystko zorganizować” – podkreśliła w rozmowie z PAP Rybicka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że ostatniej doby koronawirusa wykryto u 613 mieszkańców regionu. Współczynnik zachorowań wyniósł 2,61 na 10 tys. mieszkańców. Zmarły 24 osoby, z czego 20 cierpiało na choroby współistniejące. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ joz/

Źródło: www.pap.pl