Republika Południowej Afryki podpisała umowę na dostawę 11 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson – ogłosił w niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa. Z powodu spadku liczby infekcji koronawirusem rząd zniósł także niektóre ograniczenia.

RPA jako pierwszy kraj na świecie zaczął używać podawanego w jednej dawce preparatu Johnson&Johnson. W sobotę szczepionka została dopuszczona do użytku w USA.

Prezydent Ramaphosa przekazał, że 2,8 mln dawek substancji zostanie dostarczonych w drugim kwartale tego roku, a reszta zamówienia do końca 2021 roku. Prezydent dodał, że RPA zabezpieczyła także dostawę 20 mln dawek szczepionki Pfizera, część z nich została zamówiona w ramach programu COVAX, część poprzez Unię Afrykańską.

Na razie szczepionkę Johnson&Johnson podano ponad 67 tys. pracownikom opieki zdrowotnej. Pod koniec kwietnia lub na początku maja kampania szczepień wejdzie w drugą fazę i zastrzyki będą podawane także osobom starszym, poważnie chorym i pracownikom wykonującym najbardziej potrzebne zajęcia.

W zawiązku ze spadkiem liczby infekcji rząd zdecydował się zmniejszyć związany z epidemią stan zagrożenia z poziomy trzeciego na pierwszy. W praktyce oznacza to skrócenie czasu obowiązywania godziny policyjnej, teraz będzie ona trwała od północy do godz. 4 rano, zezwolenie na organizowanie zgromadzeń i zniesienie ograniczeń związanych ze sprzedażą alkoholu.

“Złagodzenie restrykcji nie powinno być postrzegane jako powód do rezygnacji z środków ostrożności” – zaznaczył jednak Ramaphosa, przestrzegając przed trzecią falą epidemii.

W RPA w ostatnim tygodniu codziennie wykrywano średnio 1,4 tys. nowych infekcji, a na Covid-19 umierało 143 chorych – wynika z zestawienia agencji Reutera. Liczba zakażeń i zgonów systematycznie spada od szczytu epidemii w pierwszej połowie stycznia, gdy diagnozowano blisko 20 tys. infekcji dziennie.

W kraju szerzy się bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa opisywany jako 501.V2/B.1.351. Według badań, przed tą odmianą w słabszym stopniu chronią niektóre szczepionki. Z tego powodu RPA wycofała się z używania do szczepień zamówionego już preparatu AstraZeneca. (PAP)

adj/ tebe/

Źródło: www.pap.pl