Barcelońska straż miejska udaremniła w piątek sprzedaż co najmniej 18 zakażonych koronawirusem szczeniąt. Interwencję funkcjonariuszy w sklepie ze zwierzętami poprzedziły doniesienia klientów.

Z piątkowego komunikatu straży miejskiej katalońskiej stolicy wynika, że łącznie w sklepie mogło dojść do zakażenia ponad 40 psów. Pomimo posiadanej przez właścicieli obiektu wiedzy o ognisku infekcji nie zostały zawiadomione służby sanitarno-epidemiologiczne regionu, a sprzedaż była kontynuowana.

Według śledczych tylko w trakcie niezapowiedzianej kontroli w placówce znajdowało się 18 zakażonych szczeniąt. Kilka innych chorych zwierząt sprzedano w lutym klientom. To właśnie oni w ostatnich dniach składali doniesienia do służb o możliwym pojawieniu ogniska SARS-CoV-2 w barcelońskim sklepie.

Służby weterynaryjne spodziewają się, że liczba zakażonych koronawirusem zwierząt w obiekcie działającym w usytuowanej w północnej części miasta dzielnicy Nou Barris może być większa. Pozostałych kilkanaście szczeniąt poddano już badaniom na obecność SARS-CoV-2.

W trakcie niezapowiedzianej kontroli funkcjonariusze straży miejskiej i służb epidemicznych znaleźli też 18 ciał innych szczeniąt. Pozostawiono je zawinięte w podwójne torby we wnętrzu ustawionych na zapleczu chłodni, a o ich zgonie nie poinformowano regionalnych służb. Nie odnotowano też ich w rejestrze padłych zwierząt.

Prawdopodobnie, jak twierdzą śledczy, szczenięta padły wskutek zakażenia koronawirusem, co ostatecznie mają zweryfikować sekcje zwłok.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło: www.pap.pl