Nie zapadły żadne decyzje w sprawie zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem; rozpatrywaliśmy tylko te szczepionki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski pytany w środę na konferencji prasowej o możliwość pozyskania szczepionek przeciw COVID-19 poza unijnym mechanizmem, zaznaczył, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

“Jesteśmy cały czas na etapie rozeznana rynku. To rozeznanie już mamy, natomiast żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta” – zaznaczył minister.

Wskazał, że głównym kryterium w sprawie ewentualnego zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem jest bezpieczeństwo pacjenta.

“W zasadzie rozpatrywaliśmy tylko te szczepionki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Tutaj nie ma przestrzeni do ryzykowania; chyba żebyśmy samodzielnie podjęli decyzję o dopuszczeniu, jest też taka procedura o charakterze wyjątkowym, ale na tę chwilę nie ma w tym zakresie żadnych nowych informacji” – powiedział minister. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło: www.pap.pl