Mniej niż połowa mieszkańców Korei Płd. jest skłonna przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19 natychmiast, nie czekając na dalsze doniesienia o ewentualnych skutkach ubocznych – podała w poniedziałek agencja Yonhap, cytując najnowsze badanie opinii publicznej.

Chęć przyjęcia zastrzyku „od razu” po rozpoczęciu programu szczepień w Korei Płd. wyraziło prawie 45,8 proc. spośród 1020 dorosłych uczestników ankiety, przeprowadzonej w piątek i sobotę przez południowokoreański instytut badania opinii publicznej na zlecenie rozgłośni radiowej TBS.

Kolejne 45,7 proc. ankietowanych zadeklarowało, że poczekają ze szczepieniem, by „obserwować sytuację” w związku ze skutkami preparatów. 5,1 proc. badanych zadeklarowało niechęć do szczepienia w ogóle, a 3,4 proc. odpowiedziało, że nie są pewni.

Szczepienia preparatem AstraZeneca mają się rozpocząć w Korei Płd. w piątek. W pierwszej kolejności szczepieni mają być pracownicy i pacjenci szpitali oraz innych instytucji opiekujących się seniorami. Z programu wyłączono jednak na razie osoby w wieku 65 lat i starsze, ponieważ panel ekspertów doradzających rządowi uznał, że nie ma wystarczających danych na temat skuteczności szczepionki AstraZeneca w tej grupie wiekowej.

Sprawa szczepień stała się tematem debaty politycznej. Posłowie opozycyjnej Partii Władzy Ludu (PPP) zażądali w poniedziałek, aby prezydent Korei Płd. Mun Dze In jako pierwszy przyjął szczepionkę AstraZeneca, by rozwiać obawy mieszkańców. Rządząca Partia Demokratyczna (DP) potępiła te komentarze i zarzuciła PPP próby podsycania lęków w społeczeństwie.

Łącznie władze Korei Płd. zamówiły szczepionki przeciw Covid-19 od firm AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Novavax, a także poprzez globalny mechanizm dystrybucji COVAX, w ilości, która z nawiązką wystarczyłaby do zaszczepienia wszystkich 52 mln mieszkańców kraju.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło: www.pap.pl