W 10 z 16 niemieckich landów pomimo rosnącej liczby infekcji koronawirusem w poniedziałek ponownie zaczęły się zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i przedszkolach. W marcu być może wystartują szczepienia nauczycieli.

Kraje związkowe chcą zaoferować pracownikom przedszkoli i szkół wcześniejsze szczepienia i mają w tej sprawie wsparcie od federalnej minister oświaty Anji Karliczek. “Zadania nauczycieli i personelu przedszkoli są ważne dla całego społeczeństwa” – powiedziała minister agencji dpa.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn chce szybko dostosować rozporządzenie o szczepieniach z myślą o nauczycielach, co, jak się ocenia, może zająć kilka dni. Spahn szacuje, że na początku marca szczepienia nauczycieli powinny być możliwe, w zależności od sytuacji w krajach związkowych.

Kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych zdecydowali 10 lutego o przedłużeniu spowodowanego pandemią lockdownu do 7 marca. Podczas narady ustalono, że w sprawie otwierania szkół nie będzie ogólnokrajowych, jednolitych przepisów. Merkel i szefowie rządów krajowych zgodzili się, że same landy zdecydują o otwieraniu placówek oświatowych “w ramach swojej suwerenności kulturowej”.

Według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) liczba nowych infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni w całych Niemczech wyniosła w poniedziałek 61 (wobec 57,8 przed tygodniem). Wskaźnik ten wzrósł trzeci dzień z rzędu po tygodniach spadków. W niedzielę zapadalność wynosiła 60,2. (PAP)

bml/ akl/

Źródło: www.pap.pl