W miasteczku Codogno w Lombardii – symbolu wybuchu epidemii w Europie odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą europejskich lekarzy zmarłych na Covid-19. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę wykrycia SARS-CoV-2 we Włoszech, co uruchomiło lawinę infekcji.

20 lutego 2020 roku w szpitalu w Codogno potwierdzono koronawirusa u 38-letniego mężczyzny, który nigdy nie był w Chinach, gdzie pod koniec 2019 r. rozpoczęły się masowe zakażenia. Od niego zakazili się wówczas pracownicy tamtejszego pogotowia. W następnych dniach zakażenia zaczęły rozszerzać się na kolejne miejscowości na północy Włoch. Jedenaście z nich w Lombardii i Wenecji Euganejskiej zostało wówczas odciętych od świata jako tzw. czerwone strefy ognisk zakażeń.

W dniu uważanym za symboliczny początek kryzysu sanitarnego w Europie tablica ku czci zmarłych lekarzy została odsłonięta w szpitalu w Codogno podczas ceremonii zorganizowanej przez krajową federację Izb Lekarskich.

Sobota obchodzona jest we Włoszech jako dzień pamięci o zmarłych lekarzach. Ich liczba wynosi 326.

“Dzisiaj wspominamy smutny rozdział w historii naszego kraju, naszego regionu i naszej Europy. Pandemia zaatakowała nas bez poszanowania dla nikogo i bez rozróżnienia i weszła do domów nas wszystkich, pozostawiając cierpienie, niepokój i lęk” – powiedział Gianluigi Spata z Izby Lekarskiej Lombardii. Przypomniał, że region ten najbardziej ucierpiał w wyniku epidemii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło: www.pap.pl