W drugim kwartale zostaną uruchomione kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19 dla seniorów 70 plus; uruchomimy zapisy jak tylko otrzymamy od producentów wiążące informacje na temat dostaw szczepionek w II kwartale – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień pytany był w piątek na konferencji prasowej co z 70-latkami, dla których nie wystarczyło szczepionek przy wcześniejszych zapisach.

“Jeśli chodzi o seniorów 70 plus, to oczywiście zostaną uruchomione kolejne terminy w drugim kwartale. Uruchomimy zapisy jak tylko otrzymamy od producentów wiążące informacje na temat dostaw w drugim kwartale” – podkreślił szef KPRM.

Jak dodał, “na razie tych informacji nie mamy”. “Interweniujemy zarówno przez Komisję Europejską, jak i bezpośrednio u producentów, ale nie mając tej podstawowej wiedzy, nie możemy uruchamiać zapisów na drugi kwartał” – zaznaczył Dworczyk.

“I oni będą – mówię o wszystkich osobach, które się nie zapisały wśród seniorów 70 plus, jak również o seniorach między 65 a 70 rokiem życia – wszyscy będą mogli w drugim kwartale zapisać się na termin i przyjąć szczepienie” – powiedział minister.

Przypomniał, że zgodnie z obecnie obowiązującymi rekomendacjami “to będą szczepionki firmy Pfizer i Moderna”. “Warto jeszcze dodać, że mamy w tej chwili ponad 600 tys. osób, które zgłosiły się spośród grypy seniorów powyżej 70 roku życia, zgłosiły się jako osoby, które chcą przyjąć szczepionkę. Mamy w systemie do nich kontakt i automatycznie te osoby zostaną wpisane na pierwsze terminy kwietniowe po tym, jak tylko terminy zostaną uruchomione” – poinformował szef KPRM.

Pozostałe osoby – dodał – “będą mogły się zapisywać za pośrednictwem tych kanałów dostępu, które do tej pory funkcjonowały”. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ itm/

Źródło: www.pap.pl