Przykro nam, wobec wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy szczepień, ale wynika to ze zmian harmonogramu dostaw, pierwotnie producenci deklarowali dostarczenie 14 mln sztuk szczepionek do końca marca, teraz jest mowa o 8 mln dawek – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera mówił, że producenci szczepionek zmieniają harmonogram dostaw.

“My jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich, w niektórych krajach wstrzymano w ogóle podawanie pierwszej dawki szczepionek, ponieważ muszą w tej chwili przeznaczyć wszystkie dostawy na szczepienie drugą dawką. My ten proces (szczepień) prowadzimy w sposób płynny” – powiedział Dworczyk.

“Początkowo mieliśmy deklarowane (dostarczenie) 14 mln dawek szczepionki do końca pierwszego kwartału, następnie ta liczba deklarowanych szczepionek spadła poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do około 8 mln (…). Różnica pomiędzy pierwszymi deklaracjami producentów a obecnymi to jest 6 mln sztuk szczepionek i niestety ten proces zmian cały czas trwa” – powiedział Dworczyk.

Zwracał uwagę, że zmiany dostaw mają bardzo duży wpływ na logistykę i organizację szczepień.

“Przykro nam bardzo wobec tych wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy i przykro nam ze względu na to, że punkty szczepień mają problemy w związku z tymi zmianami, ale staramy się elastyczną logistyką minimalizować te niekorzystne zjawiska” – podkreślił Dworczyk. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mrr/

Źródło: www.pap.pl