W tej chwili nie ma decyzji o wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek chirurgicznych, dyskutujemy o tym – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Informację o tym, że ma być wydane rozporządzenie w tej sprawie, podał w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban, zapytany w TVN 24 czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: “Mam nadzieję, że tak będzie. Tak.”. Dodał, że minister informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek.

Wiceminister Kraska w Radiu Plus zdementował informacje, że zapadły decyzje w tej sprawie.

“Rzeczywiście jest wiele w tej chwili doniesień, ale także wiele krajów w Europie wprowadza tę maseczkę przynajmniej chirurgiczną, czyli bardziej zabezpieczającą nas od maseczek materiałowych, szalika, czy innej części garderoby. (…) Pracujemy nad tym, dyskutujemy. Z tego co wiem, będą takie dyskusje prowadzone także dzisiaj” – powiedział. “W tej chwili takiej decyzji nie ma” – zaznaczył.

Dopytywany, w jakich miejscach taki ewentualny nakaz miałby obowiązywać, wiceminister wymienił m.in. środki komunikacji publicznej.

“Ale to jest wszystko rozważane. Jeżeli Rada Medyczna wyda takie rekomendacje, my na pewno będziemy to rozważać i wydawać ewentualne rozporządzenie” – dodał.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Źródło: www.pap.pl