Osoby z wadami wrodzonymi serca są szczególnie narażone powikłaniom po COVID-19. O tym, jak uniknąć zakażenia – i jakie jest ryzyko tej choroby, będą mówić specjaliści podczas III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pacjentów z Wrodzonymi Wadami Serca i Ich Rodzin. Konferencja odbędzie się w sobotę.

Konferencja odbędzie w systemie online i jest bezpłatna, organizuje ją Fundacja Serce Dziecka. Na pytania będą odpowiadać eksperci w dziedzinie kardiologii. Spotkanie odbędzie się w ramach „Tygodnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca” w sobotę 20 lutego 2021 roku o godz. 10.00. Link dostępny będzie na stronie Fundacji www.SerceDziecka.org.pl oraz na FB https://www.facebook.com/sercedziecka.

Konferencja organizowana jest we współpracy z Kliniką Klinika Chorób Serca i Naczyń Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie odbędzie się w formule on-line. Temat konferencji został dostosowany do aktualnych potrzeb pacjentów, a mottem przewodnim będą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u chorych z wrodzonymi wadami serca.

Konferencję poprowadzą dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie oraz dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Omówione zostaną zagadnienia dotyczące odporności, zapobiegania COVID-19, powikłaniom tej choroby, bezpieczeństwa wizyt kontrolnych w poradni i szpitalu w czasie pandemii, szczepieniom oraz objawom COVID-19 u dzieci.

Prezes Fundacji Serce Dziecka Katarzyna Parafianowicz podkreśla, że coraz większa grupa dzieci urodzonych z wadami serca dożywa dorosłości. „Wiele operacji i długotrwałe leczenia wpływa jednak na ich codzienne funkcjonowanie. Dziś wyzwaniem jest udzielenie wsparcia tym młodym ludziom, którzy chcą możliwie normalnie żyć, założyć rodziny, mieć własne dzieci” – podkreśla.

Dodaje, że brakuje kompleksowej opieki medycznej i psychologicznej dla dorosłych z wadami serca. „To nowa sfera medyczna, brakuje więc specjalistów doświadczonych w tym obszarze” – zaznacza.

Ostatnio dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia COVID-19. „Nasza Fundacja stara się jak najlepiej wspierać pacjentów z wrodzonymi wadami serca a także ich bliskich. Tegoroczna edycja naszej dorocznej konferencji będzie cenną okazją do uzyskania odpowiedzi na pilne, ważne i aktualne pytania o wrodzone wady serca. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy” – stwierdza Katarzyna Parafianowicz. (PAP)

zbw/ zan/

Źródło: www.pap.pl