Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w czwartek w Katowicach, aby aktywnie korzystać z aplikacji mających ułatwić walkę z koronawirusem, a także o przestrzeganie reguł epidemicznych. Dzięki temu będziemy mogli sprawniej zarządzać sytuacją i przerwać łańcuch zakażeń – mówił szef rządu.

Morawiecki przypomniał na konferencji prasowej w Katowicach o aplikacji STOP COVID, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. “Wiele razy nakłanialiśmy do korzystania z tej aplikacji, dzisiaj to już jest bardzo duża liczba osób, które mają tę aplikację” – przekonywał premier.

Zaznaczył jednak, że “jedna rzecz to mieć aplikację, a inna rzecz to z niej korzystać”. “Nakłaniam i apeluję, żeby w aktywny sposób i z tej, i z innych aplikacji korzystać, ponieważ dzięki temu będziemy mogli szybciej i sprawniej zarządzać sytuacją covidową” – podkreślił Morawiecki.

Mówił też, że ważne jest trzymanie się reguł epidemicznych, ponieważ dzięki temu możemy przerwać łańcuch zakażeń.

Jedna z bezpłatnych aplikacji to STOP COVID ProteGO Safe, dzięki której można otrzymać informację o bliskim kontakcie z osobą chorą. Aplikacja oparta o Bluetooth monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie użytkownik aplikacji, z którym mieliśmy kontakt zachoruje, wówczas dostaniemy powiadomienie.

Z rządowych danych wynikało, że pod koniec ub. roku tę aplikację zainstalowało 1,7 mln osób. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Anna Gumułka

kos/ lun/ itm/

Źródło: www.pap.pl