Szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca szczepione mogą być tylko osoby w wieku 45-55 lat – wynika z najnowszej wersji ogólnokrajowego programu szczepień w Hiszpanii. Resort zdrowia skorygował program z powodu utrudnień w odbiorze szczepionek.

Z dokumentu, na który w czwartek powołuje się portal Redaccion Medica, wynika, że pierwotnie planowane szczepienie obywateli w wieku 18-55 lat szczepionką AstraZeneca nie dojdzie do skutku w najbliższych tygodniach.

Według specjalistycznego portalu służby medyczne Hiszpanii będą szczepić preparatem AstraZeneca jedynie obywateli w wieku 45-55 lat. Zmiana, jak uzasadnił resort zdrowia, ma wynikać z niedoborów szczepionek przeciwko Covid-19.

Kierownictwo ministerstwa zdrowia szacuje, że łącznie do końca lutego do Hiszpanii trafi ponad 1,8 mln dawek szczepionki AstraZeneca. W tym samym czasie służby odbiorą też 2,2 mln dawek szczepionki od spółek Pfizer i Moderna.

Resort kierowany przez Carolinę Darias potwierdził w czwartek, że dotychczas szczepionkami firmy AstraZeneca zaszczepieni zostali w Hiszpanii głównie pracownicy służby zdrowia. Ministerstwo zdrowia nie podało jednak wieku zaszczepionych tym preparatem medyków.

W środę wieczorem minister Darias wyjaśniła, że zmiana ogólnokrajowego programu szczepień konieczna była w związku z opóźnieniami i ograniczeniami dostaw szczepionek od koncernów farmaceutycznych. Zaznaczyła, że płynności w procesie szczepień należy się spodziewać dopiero od kwietnia.

Marcin Zatyka (PAP)

Źródło: www.pap.pl