Ponad 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory szczepionkę otrzymało w Polsce 65 tys. pedagogów – poinformowała w czwartek na antenie Radia Wrocław wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wiceminister Machałek podkreśliła, że zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli jest bardzo duże. “Razem z nauczycielami akademickimi w skali Polski to ponad 500 tys. osób, które zarejestrowały się do szczepień” – powiedziała Machałek. Dodała, że na Dolnym Śląsku chęć zaszczepienia zgłosiło 32 tys. nauczycieli.

“Akcja szczepień nauczycieli idzie sprawie; dyrektorzy bardzo dobrze z nami współpracują – rejestrują chętnych nauczycieli i przesyłają do nas dane” – wskazała Machałek.

Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. „Oczekiwany terminy zaszczepienie nauczycieli jest do 7-8 marca. Oczywiście to się może przedłużyć. Będziemy jeszcze podejmowali decyzje, co z nauczycielami, którzy zdecydowali się na szczepienia po rejestracji” – mówiła.

Machałek podkreśliła, że podawana pedagogom szczepionka firmy AstraZeneca „w prawie stu procentach chroni przed ciężkimi powikłaniami oraz śmiercią z powodu COVID-19”. “Szczepmy się, bo to chroni nas przed chorobą, która dezorganizuje nasze życie społeczne, rodzinny, szkolne” – zaapelowała wiceminister.

Dodała, że w kolejności do szczepień czeka 220 tys. pracowników niepedagogicznych szkół. „Oni chcieliby być zaszczepieni, bo mają bezpośredni kontakt z uczniami” – powiedziała Machałek dodając, że gdy tylko będzie to możliwe rozpoczną się szczepienia pracowników niepedagogicznych.

Wiceminister zwróciła też uwagę, że badania przesiewowe wśród pedagogów nie wskazują na wzrost zachorowań w tej grupie. „To nadal jest 2 proc. wśród nauczycieli, ale wchodzimy w trudny okres” – powiedziała.

Autor: Piotr Doczekalski

Źródło: www.pap.pl