Władze Hongkongu zatwierdziły w czwartek do kryzysowego użycia szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez chiński koncern Sinovac. Pierwszy milion dawek ma dotrzeć do miasta w piątek, a rozpoczęcie programu szczepień zaplanowano na 26 lutego.

Administracja Hongkongu określiła dopuszczenie szczepionki Sinovacu jako konieczny krok podjęty w interesie publicznym. Wcześniej eksperci doradzający rządowi ocenili, że ochrona zapewniana przez specyfik przewyższa wszelkie związane z nim ryzyko.

Sekretarz ds. zdrowia w hongkońskiej administracji Sophia Chan podkreśliła, że preparat spełnia kryteria „bezpieczeństwa, skuteczności i jakości” do użycia kryzysowego. „Szczepionki dają nam nadzieję na powrót do normalnego życia” – powiedziała na konferencji prasowej.

Publiczna hongkońska stacja RTHK zaznacza natomiast, że przed wydaniem zgody władze miasta nie wymagały od Sinovacu publikacji wyników badań klinicznych w pismach naukowych. W oświadczeniu władz napisano, że po otrzymaniu preparatów przeprowadzone zostaną testy jakości, a rząd będzie dalej prosił Sinovac o najnowsze dane kliniczne.

Preparat Sinovacu jest drugą szczepionką na Covid-19, która uzyskała zielone światło do wykorzystania w Hongkongu. Wcześniej władze regionu zatwierdziły specyfik firmy BioNTech, przy czym wymagały od niej publikacji wyników badań.

Pierwsza partia licząca milion dawek szczepionki Sinovacu trafi do Hongkongu w piątek po południu, a dostawa preparatów BioNTech spodziewana jest przed końcem lutego – powiedział sekretarz ds. służby cywilnej Patrick Nip.

Mieszkańcy Hongkongu będą mogli się zaszczepić w 29 ośrodkach w mieście, z czego pięć będzie oferowało szczepionki Sinovacu, a 24 – specyfik BioNTech. Do grup priorytetowych zaliczono pracowników służby zdrowia, osoby po 60. roku życia i zatrudnione w transporcie transgranicznym.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło: www.pap.pl