Rosja liczy na to, że pandemia koronawirusa osłabi jedność Zachodu – napisała w dorocznym raporcie estońska agencja wywiadu zagranicznego. Według niej strategia Moskwy obejmuje m.in. próby dyskredytowania opracowanych na Zachodzie szczepionek na koronawirusa, a zwłaszcza preparatu koncernu AstraZeneca.

Według estońskiego wywiadu Kreml uważa, że pandemia zmusi kraje zachodnie do skupienia się na polityce wewnętrznej i problemach gospodarczych, co może ułatwić pojawienie się w nich ruchów populistycznych i ekstremistycznych.

“Ze swojej strony Rosja jest przygotowana, aby wspomóc powstanie tych trendów. Dlatego w 2021 roku ponownie rosyjskie dążenia do poszerzenia wpływów będą koncentrowały się na tworzeniu i pogłębianiu podziałów w społeczeństwach zachodnich, w tym na szczeblu Unii Europejskiej” – napisano w raporcie. Jako cel Moskwy wskazano też dążenie do “osłabienia wpływu Zachodu na globalną politykę”.

Autorzy 79-stronicowego dokumentu uważają, że rosyjska strategia obejmuje m.in. próby zdyskredytowania szczepionek na koronawirusa, opracowanych w krajach zachodnich, a zwłaszcza wyprodukowanej przez brytyjsko-szwedzką firmę AstraZeneca. Podkreśla się, że rosyjska propaganda nazwała ten preparat “małpią szczepionką”.

“Poprzez te oszczercze kampanie Rosja ma nadzieję z jednej strony stworzyć na rynku światowym bardziej korzystną pozycję dla swoich szczepionek, a z drugiej strony chce promować swoje strategiczne ambicje, aby pokazać się jako pierwszy kraj, który rozwiązał kryzys Covid-19” – napisał estoński wywiad.

“Epidemia koronawirusa nie osłabiła działań i ambicji reżimu (prezydenta Rosji Władimira) Putina. Wręcz przeciwnie, widzimy, jak Rosja próbuje wykorzystać pandemię do czerpania korzyści w polityce wewnętrznej i zagranicznej” – powiedział podczas konferencji prasowej w Tallinie dyrektor generalny estońskiej agencji Mikk Marran.

Raport przewiduje, że postępowanie Rosji wobec Waszyngtonu prawdopodobnie nie ulegnie znaczącej zmianie i pozostanie “w dużej mierze konfrontacyjne”.

w dokumencie poruszono również pozycję Chin na świecie. Zaznaczono, że ambitny plan Pekinu, aby stać się światowym liderem technologii, “stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa” dla reszty świata. Sieć 5G, zaawansowana technologia nawigacji satelitarnej, usługi w chmurze i sztuczna inteligencja zostały wymienione jako przykłady sfer, w których Chiny mają nadzieję odegrać kluczową rolę na świecie.

Autorzy raportu konkludują, że “władze Chin mają jasny cel, jakim jest uzależnienie świata od chińskiej technologii”. (PAP)

zm/ akl/

Źródło: www.pap.pl