W związku z bardzo trudną sytuacją epidemiczną w regionie iwano-frankowskim powstanie tam pierwszy na Ukrainie szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19 – ogłosił w środę szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia Mychajło Raduckyj.

Parlamentarzysta poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba aktywnych zakażeń koronawirusem w tym regionie wzrosła prawie o 30 procent, a w ciągu miesiąca – czterokrotnie.

Jak dodał, w wielu miejscowościach placówki medyczne przeznaczone dla pacjentów z Covid-19 są zapełnione w ponad 90 proc. W niektórych zajęte są wszystkie łóżka.

Raduckyj przekazał, że regionalna komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych zdecydowała o utworzeniu dodatkowych 600 miejsc dla zakażonych SARS-CoV-2 oraz powstaniu szpitala tymczasowego na 250 miejsc.

Od 22 lutego komisja zabroniła też w regionie masowych, rozrywkowych, religijnych wydarzeń oraz zdecydowała o zamknięciu lokali gastronomicznych; mogą one obsługiwać klientów tylko na wynos. Zaostrzone restrykcje będą obowiązywać w tym obwodzie do 28 lutego.

Na posiedzeniu regionalnej komisji główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko powiedział, że “sytuacja wokół rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostaje napięta, a w obwodzie iwano-frankowskim jest ona prawie krytyczna” – podała agencja Interfax-Ukraina.

Dzień wcześniej premier Denys Szmyhal podkreślił, że w obwodzie iwano-frankowskim obserwowany jest “nadzwyczaj wysoki” poziom zachorowań na 100 tys. mieszkańców. W szpitalach w wielu miejscowościach zajętych jest ponad 90 proc. miejsc, a średnio w regionie zajętych jest 73 proc. łóżek.

Minionej doby w tym obwodzie wykryto 646 zakażeń koronawirusem – najwięcej ze wszystkich obwodów kraju. Łącznie na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono prawie 4,3 tys. infekcji SARS-CoV-2.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło: www.pap.pl