Program ogólnokrajowych szczepień przyspieszy w Hiszpanii dopiero w kwietniu wraz z dostawą 21 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 od koncernu Pfizer – poinformowała w środę minister zdrowia Carolina Darias.

Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła podczas konferencji prasowej w Madrycie, że z powodu opóźnień i ograniczeń w dostawie szczepionek przez koncerny Pfizer i Moderna konieczna była zmiana zasad ogólnokrajowego programu szczepień.

Minister wyjaśniła, że do środowego wieczora Hiszpania otrzymała od spółek Pfizer, Moderna i AstraZeneca łącznie ponad 3,6 mln dawek szczepionek. “Wykorzystaliśmy już ponad 74 proc. przekazanych nam dawek” – dodała.

Jak zaznaczyła, pomimo komplikacji w dostawach szczepionek władze medyczne Hiszpanii rozpoczynają już szczepienia wśród seniorów mających ukończony 80. rok życia.

Z opublikowanych przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii danych wynika, że w środę wskaźnik liczby nowych infekcji przypadających na 100 tys. obywateli spadł do 349, czyli do poziomu najniższego od początku stycznia.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii ustabilizowała się dynamika rozwoju epidemii. Od wtorku zmarło po infekcji koronawirusem 337 osób, a zakaziło się 10,8 tys. osób. W sumie zanotowano już 66,3 tys. zgonów i 3,1 mln infekcji.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło: www.pap.pl