W okresie Wielkiego Postu biskupi Europy uruchamiają sieć modlitwy, tzw. łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób, które zmarły w Europie z powodu COVID-19. W ramach tej inicjatywy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki odprawi 15 marca mszę św.

W informacji przekazanej we wtorek PAP przez biuro prasowe episkopatu wyjaśniono, że biskupi Europy odpowiedzieli na apel papieża Franciszka o bliskość Kościoła wobec wszystkich osób zmagających się z koronawirusem a więc: ofiar i ich rodzin, chorych i pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w tym trudnym czasie.

W przesłaniu inaugurującym sieć modlitwy, tzw. łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób, które zmarły w Europie z powodu COVID-19, przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco zwrócił uwagę, że biskupi Europy modlili się w czasie liturgii za bardzo liczne ofiary pandemii

“Każda konferencja biskupia w Europie zobowiązała się do zorganizowania przynajmniej jednej mszy św. (w tej intencji – PAP). Będzie to jak utworzenie łańcucha modlitwy, łańcucha eucharystycznego ku pamięci i w intencji tak wielu osób. W tej modlitwie chcemy również pamiętać o rodzinach, które przeżyły żałobę i o tych wszystkich, którzy w tej chwili są jeszcze dotknięci chorobą i niepewni swojego życia” – wyjaśnił kard. Bagnasco.

Do inicjatywy CCEE przyłączyła się także Konferencja Episkopatu Polski. W jej imieniu abp Stanisław Gądecki odprawi 15 marca mszę św. za ofiary pandemii w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Poznańskich.

Inicjatywa, w której wezmą udział wszystkie Konferencje Episkopatów Europy, ma na celu ofiarowanie znaku komunii i nadziei dla całego kontynentu. “My, biskupi Europy, jednoczymy się z naszymi wspólnotami chrześcijańskimi, naszymi kapłanami, wdzięczni tym wszystkim, którzy nadal poświęcają się ludziom najbardziej potrzebującym, aby wspierać naszym słowem, a przede wszystkim naszą modlitwą, ich zaangażowanie, abyśmy mogli razem patrzeć ku lepszej przyszłości” – powiedział przewodniczący CCEE.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Jej sekretariat mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ krap/

Źródło: www.pap.pl