Meksyk, który w przeddzień Bożego Narodzenia jako jeden z pierwszych krajów Ameryki Łacińskiej wraz z Chile i Kostaryką rozpoczął szczepienia przeciwko koronawirusowi, wznawia je we wtorek po przeszło miesięcznej przerwie. Akcji towarzyszy wzmożona ochrona policyjna.

Władze, obawiając się napadów gangów na samochody przewożące materiał do szczepień, zapowiedziały, iż będą one dostarczane w stolicy i w całym kraju pod silna eskortą policji bądź żandarmerii.

Przerwę spowodowało opóźnienie w dostawach szczepionki przez laboratoria Pfizera, co sprawiło, że Meksyk znalazł się na szarym końcu krajów regionu, jeśli chodzi o odsetek zaszczepionej ludności. W obecnej fazie będą kontynuowane szczepienia 750 000 członków personelu medycznego oraz osób, które ukończyły 60 lat. Dotąd zaszczepiono w Meksyku zaledwie 1 procent ludności.

W przeddzień wznowienia szczepień media meksykańskie ostrzegają przed mnożącymi się w Internecie ogłoszeniami fałszywych laboratoriów, które proponują zakup szczepionki przeciwko koronawirusowi po “atrakcyjnych cenach”. Sprawą zajmuje się 4-osobowy Meksykański Wydział Policji Cybernetycznej. Niektóre “laboratoria” oferują szczepionkę “już za 3 000 pesos”, tj. 150 dolarów.

Przestępcze podziemie szczepionkowe oraz laboratoria oferujące “tanie testy” na koronawirusa działa również w Brazylii i co najmniej kilku innych krajach Ameryki Łacińskiej.

“Szczepionki nie ma w wolnej sprzedaży w naszym kraju, lecz podawana jest wyłącznie w wyznaczonych do tego laboratoriach” – ostrzega meksykańska policja.

Od początku pandemii Dyrekcja Generalna ds. Nauki meksykańskiej Gwardii Narodowej (żandarmerii) wykryła w sieciach społecznościowych 2300 ogłoszeń, oferujących fałszywe testy na koronawirusa, aparaty tlenowe itp. Wydział Policji Cybernetycznej opublikował w poniedziałek w meksykańskich mediach ostrzeżenie, skierowane do wszystkich obywateli.

Pewną dezorientację w tej kwestii wywołały wypowiedzi prezydenta Meksyku Manuela Lopeza Obradora, który w ubiegłym roku rozważał publicznie możliwość prowadzenia przez prywatne kliniki odpłatnych testów i szczepień przeciwko koronawirusowi.

Na terenie całego kraju administracja federalna wyznaczyła 1081 ośrodków szczepień. Ze względów bezpieczeństwa rząd meksykański zaangażował do transportowania szczepionki m.in. lotnictwo wojskowe.

Do niedzieli włącznie w Meksyku zanotowano 1 992 754 przypadków koronawirusa i 174 207 zgonów wśród osób zarażonych. (PAP)

ik/ zm/

Źródło: www.pap.pl