W Hiszpanii od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 126 tys. spośród ponad 800 tys. pracowników służby zdrowia – podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Z danych służb medycznych Hiszpanii wynika, że najwięcej zakażeń wśród personelu szpitali i przychodni zdrowia zanotowano na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Katalonii, Andaluzji oraz Walencji.

Resort zdrowia wskazał też na wysoką dynamikę zakażeń wśród personelu medycznego od początku 2021 r. Zauważył, że od 1 stycznia do połowy lutego co tydzień notowanych było średnio 6 tys. zakażeń SARS-CoV-2 wśród pracowników hiszpańskiej służby zdrowia.

Według informacji ministerstwa zdrowia Hiszpanii wśród dotychczas zainfekowanych 126 tys. członków personelu medycznego aż 40 proc. nie potrafi określić, gdzie i w jakich okolicznościach doszło do zakażenia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon potwierdził, że w całym kraju utrzymuje się spadek liczby zakażeń koronawirusem. Wskazał, że liczba przypadających na 100 tys. obywateli infekcji spadła poniżej 417.

Od piątku, kiedy resort zdrowia podał ostatni bilans epidemiczny, w Hiszpanii zmarło wskutek Covid-19 702 pacjentów, a zakaziło się ponad 30 tys. osób. W sumie zanotowano już 65,4 tys. zgonów i ponad 3 mln infekcji.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło: www.pap.pl