Liczymy, że w ruszającej w poniedziałek drugiej turze rejestracji nauczycieli do szczepień na Covid zarejestrują się też ci, którzy nie skorzystali jeszcze z rejestracji w pierwszej turze – powiedział w radiu Zet wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski (PiS).

Piontkowski, który w poniedziałek rano był gościem stacji podał, że do tej pory zaszczepiło się prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli, bo szczepienia zaczęły się w piątek.

“Z tego, co pamiętam punkty szczepień pobrały tyle szczepionek. Ta akcja będzie kontynuowana w kolejnych dniach” – powiedział w wywiadzie wiceszef resortu edukacji.

Przypomniał, że od poniedziałku mogą rejestrować się nauczyciele nie uczący obecnie w trybie stacjonarnym – uczący w klasach 4-8, szkołach ponadpodstawowych i nauczyciele akademiccy do 65. roku życia. Ich szczepienia rozpoczną się po zaszczepieniu zgłoszonych w pierwszej turze.

Dopytywany, kiedy to może się rozpocząć odpowiedział, że w ciągu kilku – kilkunastu dni, ale zaznaczył, że będzie to zależało od dostaw szczepionek przez producenta, co jest niezależne od decyzji, czy zamiarów rządu.

Podał, że w związku z pandemią na nauczanie hybrydowe lub zdalne musiało przejść 1-1,5 proc. przedszkoli i klas 1-3 w szkołach podstawowych. W takim odsetku, co jakiś czas pojawia się informacja o wirusie, lub podejrzeniu zakażenia i w uzgodnieniu z Sanepidem dyrekcja podejmuje decyzje o zawieszeniu zajęć na jakiś czas.

Pytany, kiedy uczniowie starszych klas szkół podstawowych mogę wrócić do stacjonarnej nauki odpowiedział, że ta decyzja będzie należała do ministra zdrowia, a MEN przygotował odpowiednie warianty. Zaznaczył, że możliwa jest też trzecia fala pandemii; pojawia się w niektórych krajach Zachodu i jeśli dotrze do nas, może odbić się na szkołach i poluzowania zostaną cofnięte.

Powiedział, że intencją resortu, ale uzależnioną od sytuacji epidemicznej – pozostaje powrót do szkół jak najszybciej ósmoklasistów i klas maturalnych.

Jednak wszystkie decyzje będą zależne od liczby zachorowań i zgonów, i mogą być podejmowane najwcześniej pod koniec lutego – gdy wygasną obecne ustalenia w sprawie rozwiązań związanych z pandemią.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

ago/ mhr/

Źródło: www.pap.pl