Pentagon zatwierdził powołanie 20 kolejnych wojskowych zespołów szczepień, które będą gotowe do prowadzenia kampanii szczepień w całym kraju, przyspieszając tym samym realizację planu rozlokowania 100 zespołów szczepień COVID-19, o które wnioskował rząd.

Rzecznik Pentagonu, John Kirby, powiedział w piątek, że ostatnia decyzja sekretarza obrony Lloyda Austina zwiększa liczbę dotychczas autoryzowanych zespołów szczepień COVID-19 do 25, w sumie około 4 700 żołnierzy. Powiedział, że zespoły, tworzone w dużej mierze z żołnierzy służby czynnej, są zatwierdzane etapami, w oparciu o potrzeby Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Na 20 nowych zespołów szczepień 10 będzie liczyło 222 członków, zaś druga dziesiątka po 139.

Jak dotąd tylko jeden z pierwszych pięciu zespołów zatwierdzonych w ubiegłym tygodniu został faktycznie sformowany i wysłany. Ten 222-osobowy zespół z Fort Carson w Kolorado przybył do Los Angeles, gdzie pomoże w federalnym ośrodku szczepień na California State University. Oczekuje się, że zespół zacznie szczepić mieszkańców we wtorek.

Dodał, że departament spodziewa się wkrótce uzyskać więcej szczegółów na temat tego, gdzie zostaną rozmieszczone pozostałe cztery zespoły.

Pentagon po raz pierwszy otrzymał prośbę od FEMA pod koniec stycznia, dotyczyła ona 100 zespołów szczepień, liczących łącznie 10 000 żołnierzy. Kirby powiedział, że do tej pory wdrożono tylko jeden zespół, ponieważ jest to skomplikowany proces, który wymaga koordynacji z władzami lokalnymi i stanowymi w celu określenia właściwych lokalizacji i określenia potrzebnej infrastruktury i wsparcia.

Rzecznik dodał, że więcej miejsc szczepień otworzy się w całym kraju, gdy będzie dostępnych więcej dawek szczepionki. (PAP)

wr/

Źródło: www.pap.pl