W ramach powtórnych testów przesiewowych na obecność SARS-CoV-2 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wymazy pobrano od ponad 22,5 tys. osób. Przebadano prawie 20,5 tys. próbek. Liczba wyników dodatnich to około 2 proc. – poinformowano PAP piątek w MEiN.

W niedzielę ruszyły powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych objęły te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Osoby, które chorowały na COVID-19 i są ozdrowieńcami oraz pozostały personel szkół nie uczestniczyły w tym badaniu. Podobnie jak w styczniu badanie było dobrowolne i bezpłatne.

“W ramach akcji badań przesiewowych dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych testy wykonano u ponad 22,5 tys. nauczycieli (pobrano wymaz). Wykonano w sumie prawie 20,5 tys. badań, z których pozytywny wynik otrzymało około 2 proc. osób” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Dodała, że pełne dane będą znane w poniedziałek. “W tym dniu, 15 lutego, ruszy również akcja testowania nauczycieli przedszkoli” – przypomniała.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w razie braku objawów) i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

Od najbliższego poniedziałku rusza dobrowolne i bezpłatne testowanie nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Potrwa do 19 lutego..

Poprzednie badania przesiewowe nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i specjalnych na obecność wirusa SARS-CoV-2 poprzedziły powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Także wówczas badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa). Mogli na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymało wówczas 2 proc. badanych.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia, zaraz po feriach zimowych, wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej, przed feriami i przerwą świąteczną z okazji Bożego Narodzenia, uczyli się zdalnie. Na takie nauczanie przeszli 9 listopada. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.

Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło: www.pap.pl