Rząd Portugalii ogłosił w piątek regularne, masowe testy na Covid-19 w rejonach kraju najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Obejmą one od poniedziałku m.in. zakłady pracy, szkoły i więzienia. Testy będą bezpłatne.

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii, przeprowadzanymi regularnie co 14 dni masowymi testami objęte będą powiaty, w których na 100 tys. mieszkańców przypada co najmniej 480 zakażeń.

“Wśród miejsc, w których przeprowadzone będą w tych powiatach regularne i masowe testy, będą m.in. fabryki, place budowy, placówki oświatowe oraz zakłady karne” – poinformował resort zdrowia.

W piątek minister zdrowia Marta Temido wskazała, że jej resort umożliwił już przeprowadzanie testów w aptekach. Dodała, że aktualnie rozważana jest opcja włączenia farmacji do procesu szczepień przeciw Covid-19.

Potwierdziła też piątkową deklarację służb medycznych Niemiec, że skierowani na początku lutego do Lizbony medycy z RFN pozostaną w Portugalii do kwietnia.

W piątek łączna liczba zmarłych na Covid-19 w Portugalii przekroczyła 15 tys. Podczas ostatniej doby nasilił się spadek zgonów – zanotowano 149 ofiar śmiertelnych. Maleje też dynamika zakażeń. Od czwartku potwierdzono 2,8 tys. nowych infekcji, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi już 781,2 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło: www.pap.pl