W piątek rano dotarło do nas tylko 600 szczepionek przeciwko COVID-19 dla nauczycieli; w ciągu dnia doszło kolejnych 300 – poinformowała w piątek po południu PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. “Do końca dnia z zamówionych 3,3 tys. dawek otrzymaliśmy 900 sztuk” – podała.

W piątek w całym kraju rozpoczęły się szczepienia nauczycieli pracujących stacjonarnie – m.in. nauczycieli przedszkolnych, klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych.

“Dobrze, że zdecydowano się na zaszczepienie nauczycieli, szkoda że nie objęto nimi również pracowników niepedagogicznych. To ponad 13 tys. osób w naszych placówkach” – stwierdziła wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska. “W ten sposób nie uda się zapewnić całkowitego bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach, a tego oczekują zarówno nasi pracownicy jak i rodzice” – oceniła.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka przekazała PAP, że miasto przygotowało 24 miejskie punkty na szczepienia nauczycieli, ale – jak dodała – nie do wszystkich tych punktów w piątek rano dotarły szczepionki. “W piątek rano dotarło do nas tylko 600 szczepionek, w ciągu dnia doszło kolejnych 300” – poinformowała PAP Gałecka. “Łącznie do końca dnia z zamówionych 3,3 tys. dawek otrzymaliśmy 900 sztuk, które trafiły do ośmiu przychodni” – podała rzeczniczka.

Zgodnie z danymi przekazanymi stołeczny ratusz, ogółem w woj. mazowieckim na szczepienia zgłosiło się 42,5 tys. nauczycieli.

Magistrat zaznaczył przy tym, że w stołecznych szkołach zatrudnionych jest obecnie 31 tys. nauczycieli i ponad 13 tys. pracowników niepedagogicznych. W warszawskich przedszkolach oraz szkołach podstawowych (kl. 1-3, oddziały przedszkolne) stacjonarnie naucza i opiekuje się dziećmi ponad 11,9 tys. nauczycieli. Ponad tysiąc osób (na etatach pedagogicznych) pracuje w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych, a ponad 2,2 tys. w placówkach specjalnych.

Z kolei w miejskich żłobkach, w których miasto zatrudnia ponad 2 tys. osób, blisko 1,2 tys. zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. W niepublicznych placówkach żłobkowych dotowanych przez miasto na szczepienia zgłosiło się blisko 500 osób.

Ratusz przypomniał także, że zapisy dla nauczycieli, którzy nie zapisali się w I etapie i pedagogów z pozostałych roczników (do 65 r.ż.) rozpoczną się w poniedziałek, 15 lutego. Nauczyciele, którzy chcą się zaszczepić, powinni zgłosić się do dyrektora swojej placówki, który wypełni formularz zgłoszeniowy w Systemie Informacji Oświatowej i prześle go do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego (w najbliższej okolicy danej szkoły lub placówki). A gdy szczepionka będzie dostępna, szpital poinformuje dyrektora, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

W stolicy trwają też powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, a 14 lutego rozpocznie się testowanie nauczycieli z przedszkoli. Aktualnie testowanie obejmuje osoby, które były już sprawdzane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą ponownie poddać się badaniu. Również pracownicy instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymali możliwość wykonania testów przesiewowych pod kątem COVID-19. Ponad 400 pracowników miejskich żłobków chce poddać się tym badaniom. Niepubliczne żłobki i kluby dziecięce indywidualnie zgłaszają swoich pracowników do testów przesiewowych. (PAP)

Autorka: Daria Kania

dka/ robs/

Źródło: www.pap.pl