Około 100 tys. nauczycieli zrezygnowało z ponownego testowania na COVID-19; większość, zamiast się testować, po prostu idzie na szczepienia – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek ruszyły powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych obejmują te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu.

Adrusiewicz, mówiąc o obniżeniu zainteresowania ponownym testowaniem wśród nauczycieli zauważył, że “duża grupa nauczycieli zrezygnowała ze względu na fakt, że jest dostępna szczepionka”.

Poinformował, że do piątkowego poranka przetestowanych zostało 20,5 tys. nauczycieli i podał, że z ponownego testowania zrezygnowało ich około 100 tys.

“Spośród testowanych do piątku otrzymaliśmy 399 wyników pozytywnych, więc to granica niecałych 2 proc.” – dodał rzecznik MZ. Pozostali, którzy zrezygnowali – zaznaczył – “po prostu idą na szczepienia”.

Andrusiewicz powiedział również, że są dwa kryteria powrotu do obostrzeń. Pierwszy to dynamiczny wzrost zajętości łóżek covidowych, a drugi to wskaźnik ponad 10 tys. zakażeń na dobę. “Wówczas będziemy musieli reagować; 10 tys. to granica, po której przekroczeniu zaostrzamy obostrzenia” – podkreślił. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

Źródło: www.pap.pl