Po zaledwie kilkudziesięciu dniach jesteśmy świadkami otwarcia tymczasowego, modułowego szpitala dla chorych na COVID-19; gdy epidemia się skończy ten szpital pozostanie i będzie służył innym pacjentom – powiedziała w piątek w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W piątek w Legnicy otwarto szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który powstał przy tamtejszym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Uczestnicząca w otwarciu szpitala modułowego marszałek Sejmu powiedziała, że “nawet wtedy, kiedy Covid-19 się skończy, ten szpital pozostanie i będzie nadal służył pacjentom”. “Bo przecież pacjenci leczeni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym to nie są tylko pacjenci chorzy na Covid-19, to są także pacjenci, których trzeba leczyć na inne schorzenia i powstanie tego obiektu także temu będzie służyło” – zaznaczyła Witek.

Podkreśliła, że epidemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. “To był przeciwnik zupełnie nam nieznany, z którym bardzo trudno było walczyć, trzeba było się go nauczyć, rozpoznać i wciąż to robimy, ale dzisiaj jesteśmy już mądrzejsi i bardziej doświadczeni i wiemy, że nie damy się zaskoczyć, stąd takie obiekty nowoczesne, w pełni wyposażone i przygotowane jak ten” – mówiła marszałek Sejmu.

Witek powiedziała też, że w ostatnim czasie usłyszała od ambasadorów innych państwa, że “gdyby zachorowali na COVID-19, to czuliby się w Polsce bardzo bezpiecznie”. “Powoływali się też na słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wymieniła Polskę wśród krajów, które bardzo dobrze radzą sobie ze szczepieniami” – dodała marszałek Sejmu. Według niej, Polacy powinni być dumni z tego, że “mamy tak wspaniałą kardę lekarzy, pielęgniarek i całej szpitalne obsługi”.

Marszałek Sejmu podziękowała wszystkim zaangażowanym w stworzenie szpitala; zaznaczyła, że trzeba było wydać 15 mln zł, żeby ten obiekt powstał. Inwestorem jest KGHM Polska Miedź.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powiedział, że na Dolnym Śląsku “w kontekście Covid-19 cząstkowym problemem bywały szpitale”. “Ale szpital w Legnicy był zawsze tym, który pomagał rozwiązywać problemy, za co bardzo dziękuję” – powiedział wojewoda. Obremski ocenił, że lokalizacja szpitala tymczasowego dla zakażonych koronawirusem przy legnickiej lecznicy była decyzją trafną.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że budowa szpital tymczasowego nie byłaby możliwa bez wsparcie strony rządowej i spółek Skarbu Państwa. „W poniedziałek rozpoczną się przenosiny pacjentów chorych na Covid-19 z budynku głównego, co jest bardzo ważne dla pacjentów z subregionu legnickiego chorujących na inne choroby. To olbrzymie wsparcie dla systemu ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku” – powiedział.

Prezes KGHM Marcin Chludziński wskazał, że szpital tymczasowy powstał w 42 dni. “Dzielimy się ze społecznością lokalną tym co potrafimy robić najlepiej, a mianowicie działaniami w sytuacjach kryzysowych. To jest też związane z organizacją, kulturą firmy górniczej, która staje przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami” – powiedział Chludziński. Przypomniał, że miedziowa spółka uczestniczyła też w budowie oddziału covidowego w szpitalu w Wałbrzychu oraz w przygotowaniu takiego oddziału w Lubinie.

W modułowym szpitalu tymczasowym w Legnicy jest 96 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Do tej pory są oni leczeni na przystosowanych do tego oddziałach legnickiego szpitala. Docelowo zostaną przeniesieni do szpitala tymczasowego. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ kos/ mok/

Źródło: www.pap.pl