Rząd Hiszpanii premiera Pedra Sancheza spodziewa się, że do marca włącznie proces ogólnokrajowych szczepień przeciwko Covid-19 może napotykać na trudności wynikające m.in. z ograniczeń lub opóźnień w dostawach szczepionek.

Jak powiedziała w czwartek hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias, sprawnej kampanii szczepień należy oczekiwać dopiero w kwietniu. Przyznała też, że w ostatnich dniach z powodu niedoborów szczepionek rząd wprowadził zmiany do ogólnokrajowego programu szczepień.

W rozmowie z mediami Darias podkreśliła, że służby medyczne Hiszpanii zaszczepiły już dwiema dawkami ponad 900 tys. osób, a jeszcze 1,3 mln obywateli przyjęło pierwszą dawkę.

Z najnowszej wersji ogólnokrajowego programu szczepień, do którego dotarł dziennik “La Razon”, wynika, że hiszpański resort zdrowia z powodu niedoborów szczepionek dopuścił nieznaczne wydłużenie okresu pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Gazeta wskazała, że pierwotnie rządowy plan przewidywał, że przerwa pomiędzy dawkami w przypadku szczepionki koncernu Pfizer powinna wynosić 21 dni, Moderny – 28 dni, zaś AstraZeneca – od 10 do 12 tygodni.

Skorygowany przez ministerstwo zdrowia dokument przewiduje również, że pacjenci, którzy przebyli Covid-19 nie będą mogli zostać poddani szczepieniom przez okres sześciu miesięcy od wyzdrowienia.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło: www.pap.pl