Liczba osób zaszczepionych przeciw Covid-19 na Węgrzech, w kraju liczącym niecałe 10 mln mieszkańców, przekroczyła 300 tys. – poinformowało w czwartek węgierskie Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Rozpoczęto już szczepienie rosyjskim preparatem Sputnik V.

Na Węgrzech – jak przekazało CIR – trwa szczepienie przy pomocy czterech preparatów: Pfizera, Moderny, Sputnika i AstraZeneca.

Węgry stały się zatem pierwszym krajem UE, który zaczął stosować rosyjską szczepionkę. Pierwsze 2800 dawek tego preparatu ma zostać podanych osobom, które zarejestrowały się do szczepienia i nie cierpią na choroby przewlekłe.

CIR poinformowało, że zakończyło się już szczepienie pracowników służby zdrowia oraz pensjonariuszy i pracowników domów opieki, którzy wyrazili taką chęć.

W ostatnich dniach rozpoczęto szczepienie osób powyżej 89. roku życia. Do tej pory preparaty chroniące przed Covid-19 wstrzyknięto 40 tys. osób z tej grupy.

Na Węgrzech uzyskał też zgodę władz preparat chińskiej firmy Sinopharm. Jak powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas, pierwsze 0,5 mln dawek ma dotrzeć do kraju w przyszłym tygodniu.

Krzywa zakażeń koronawirusem na Węgrzech ponownie jest w fazie wzrostowej. W ciągu ostatniej doby wykryto 1862 nowe przypadki, najwięcej od połowy stycznia. W sumie od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech prawie 383 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło 13 444 chorych na Covid-19. Wyzdrowiało ponad 287 tys. osób.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło: www.pap.pl