We Francji Najwyższy Urząd ds. Zdrowia (HAS) zaakceptował w czwartek przeprowadzanie w szkołach przesiewowych testów śliny uczniów na obecność koronawirusa.

Premier Jean Castex podczas wizyty w jednej z paryskich szkół poinformował tego dnia, że po feriach zimowych wśród uczniów przeprowadzanych będzie 200 tys. testów tygodniowo.

Minister zdrowia Olivier Veran już wcześniej zapowiadał, że przeprowadzanych będzie więcej badań przesiewowych wśród uczniów i studentów.

“Testy śliny będą analizowane w laboratoriach lub w ramach zorganizowanych platform badań przesiewowych” – poinformował prof. Dominique Le Guludec, przewodniczący Kolegium HAS.

Ślinę od badanych osób można pobrać w laboratorium, w szkole lub w domu do probówki, którą należy przekazać do laboratorium w ciągu pięciu godzin. Próbki nie należy pobierać wcześniej niż 30 minut po jedzeniu, paleniu lub myciu zębów.

U dzieci poniżej szóstego roku życia, które nie umieją jeszcze wypluć śliny, istnieje możliwość jej pobrania za pomocą małej pipety.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ kib/ ap/

Źródło: www.pap.pl