Wypowiedź szefowej KE Ursuli von der Leyen pokazuje skalę wysiłku i starań włożonych w realizację Narodowego Programu Szczepień przez rząd, służbę zdrowia i tysiące zaangażowanych osób – ocenił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jej słowa powinny dać do myślenia opozycji w Polsce – dodał.

“Wczorajsza wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej, która wskazała Polskę jako państwo, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE pokazuje skalę wysiłku i starań jaki w realizację Narodowego Programu Szczepień włożył rząd, służba zdrowia i tysiące zaangażowanych osób” – powiedział Dworczyk PAP.

Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej strategii walki z Covid-19 szefowa KE powiedziała m.in., że “w Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech – ponad 4 proc. całej populacji; te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła”.

Dworczyk podkreślił, że Narodowy Program Szczepień “zweryfikowany został pozytywnie w działaniu – mimo problemów z dostawą szczepionek wynikających z unijnych kontraktów, program działa efektywnie”.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zaznaczył, że “w Polsce możliwości wykonywania szczepień są dużo większe”, a “jedyne co nas hamuje, to niedobór szczepionek”. “To się zmieni, jeżeli dostawcy szczepionek zaczną wywiązywać się ze swoich wcześniejszych deklaracji” – dodał.

“Słowa szefowej Komisji Europejskiej powinny dać do myślenia opozycji w Polsce, która cały czas próbuje wmawiać, że walka w naszym kraju z pandemią koronawirusa idzie nie tak jak trzeba. Opozycja fałszuje rzeczywistość – a wypowiedź Ursuli von der Leyen jest tego dobitnym dowodem” – powiedział Dworczyk.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku – wtedy w ramach grup zero szczepionkę zaczęli przyjmować przedstawiciele służb medycznych, a następnie m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej i pensjonariusze domów pomocy społecznej. 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne – szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus. W piątek rozpocząć mają się szczepienia nauczycieli. (PAP)

tgo/ mok/

Źródło: www.pap.pl