Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides poinformowała w środę w europarlamencie, że w przyszłym tygodniu ruszy program gotowości do obrony biologicznej. Jego głównym celem będzie badanie nowych wariantów koronawirusa.

“Potrzebujemy teraz natychmiastowej odpowiedzi na zagrożenie nowymi wariantami koronawirusa. A w przyszłości będziemy potrzebować zdolności na szczeblu UE do niezależnego wytwarzania szczepionek” – powiedziała Kyriakides po debacie w PE na temat unijnej strategii walki z Covid-19.

“Od przyszłego tygodnia uruchomimy program gotowości do obrony biologicznej, naszą pierwszą inicjatywę w ramach nowego organu ds. reagowania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia zdrowia (HERA). Rozpoczniemy współpracę publiczno-prywatną w celu opracowania i produkcji szczepionek na dużą skalę, aby silniej reagować na zagrożenie ze strony nowych wariantów. Wiemy, że gotowość jest wszystkim. Ale gotowość wymaga przewidywania, zarówno na obecny kryzys, jak i na przyszłe” – oznajmiła unijna komisarz.

Pomysł takiego mechanizmu zaprezentowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas tegorocznego forum ekonomicznego w Davos. Ma to być stała inicjatywa poświęcona badaniu patogenów i opracowywaniu szczepionek.

Kyriakides potwierdziła też zamiar KE utworzenia wspólnie z PE grupy kontaktowej ds. szczepionek. “Umożliwi to Komisji i Parlamentowi regularną wymianę poglądów na najpilniejsze kwestie, a co najważniejsze współpracę w poszukiwaniu rozwiązań” – oznajmiła.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło: www.pap.pl