Republika Czeska nie rozważa użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przed jej zatwierdzeniem w Unii Europejskiej, powiedział w środę premier Andrej Babisz. Jednak, jego zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Czechy wcześniej zaopatrzyły się w tę szczepionkę.

Wcześniejszy zakup i sprowadzenie rosyjskiej szczepionki do Czech pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu w przypadku zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków, powiedział premier przed odlotem do Serbii, gdzie razem z grupą ekspertów chce się zapoznać z doświadczeniem Belgradu w stosowaniu szczepionek z Chin i Rosji.

Według Babisza czeski Państwowy Instytut Leków (SUKL) powinien wcześniej zgromadzić stosowną dokumentację i czekać na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA). Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w kraju podano szczepionkę 382 416 osobom. Dwie dawki otrzymały 116 622 osoby.

W środę resort zdrowia poinformował, że zapowiadana na 15 lutego dostawa szczepionki Moderna dotrze dopiero 22 lutego. Dostawa została ograniczona o połowę do 44 tys. dawek.

W czwartek Czechy mają otrzymać 21 tys. szczepionek AstraZeneca. W następnym tygodniu 91 tys. szczepionek Pfizer i BioNTech.

Sytuacja epidemiczna w Czechach wciąż jest krytyczna, powiedział w środę po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek. Zwrócił uwagę na ostatnie dane dotyczące rozwoju pandemii. We wtorek przybyło 10 165 nowych zakażonych SARS-CoV-2. Granica 10 tysięcy została przekroczona pierwszy raz od 13 stycznia br.

Do 32,4 proc. wzrósł odsetek pozytywnych wyników testów. To najgorszy wynik od 10 stycznia. Eksperci zwracają uwagę, że granica 30 proc. przekroczona jest już drugi dzień.

Obecnie w kraju jest około 97 tys. zakażonych. Od początku pandemii zainfekowało się 96 759 osób. Według ostatnich danych w szpitalach jest 5921 pacjentów z Covid-19. 1058 z nich jest w ciężkim stanie. Zmarło 17 642 osób. W poniedziałek zanotowano 122 zgony, we wtorek 64, ale ta liczba będzie uaktualniana w ciągu dnia.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło: www.pap.pl