Władze Pragi zaprezentowały we wtorek wideo, które ma zachęcać seniorów do szczepień przeciw Covid-19. Planują także publikacje w prasie, na portalach i w mediach społecznościowych. W poniedziałek w stolicy Czech mają zacząć działać dwa duże centra szczepień.

Uruchomienie własnych ośrodków szczepień w Pradze skłoniło władze miasta do przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która ma odpowiadać na pytania i propagować szczepienia – powiedział dziennikarzom burmistrz Pragi Zdeniek Hrzib.

Pierwszy wyprodukowany przez Pragę klip wideo został zrealizowany w jednym z domów opieki dla seniorów, którego pensjonariusze informują, dlaczego zdecydowali się zaszczepić.

Jeden z seniorów mówi: „Chcę się zaszczepić, żeby żyć tak, jak wcześniej”. Inna pensjonariusze podkreśla, że dzięki szczepionce będzie mogła zobaczyć rodzinę. Padają też zdania: „Przeżyłem komunizm to i z tym sobie poradzę” oraz „Nie chcę skończyć w krematorium”.

Uruchomienie dwóch dużych centrów szczepień związane jest z obietnicą dostarczenia do stolicy produktu firmy Moderna. Do Pragi na początku marca mają także trafić preparaty koncernu AstraZeneca.

Szczepionki mają być także podawane w około 30 dzielnicowych punktach szczepień. Według ostatnich sondaży zaszczepić chce się 65 proc. mieszkańców stolicy.

Do tej pory w stolicy szczepiono 94 023 osoby, a w całym kraju – 365 712. Dwie dawki dostało 105 097 Czechów.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ fit/ mal/

Źródło: www.pap.pl