Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę przedłużającą stan zagrożenia sanitarnego do 1 czerwca; za ustawą głosowało 278 deputowanych, przeciw – 193, a 13 wstrzymało się od głosu. Minister zdrowia Olivier Veran uważa, że termin 1 czerwca jest „spójny z dynamiką epidemii”.

Lewica i prawica głosowały przeciwko przedłużeniu stanu zagrożenia sanitarnego. Deputowani krytykowali działanie Rady Obrony oraz arbitralność decyzji w kwestii obostrzeń podejmowanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i rząd. Jednak partia rządząca LREM wraz z koalicjantami posiada większość parlamentarną.

Stan zagrożenia sanitarnego został wprowadzony we Francji w marcu 2020 roku; jest podstawą prawną m.in. do wprowadzenia godziny policyjnej w kraju, umożliwia również stosowanie środków ograniczających podróże lub zakazujących przemieszczania się, zgromadzeń lub otwierania sklepów i innych miejsc użyteczności publicznej na całym terytorium lub jego części, a także wprowadzania częściowego lub całkowitego lockdownu. (PAP)

ksta/ fit/ tebe/

Źródło: www.pap.pl