Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina o specjalnej infolinii dla dyrektorów szkół i placówek, którzy pod numerem 989 mogą uzyskać dodatkowe informacje o rejestracji na szczepienia i o szczepieniach nauczycieli przeciw COVID-19.

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 wśród nauczycieli. W pierwszej kolejności zastrzyki dostaną nauczyciele prowadzący zajęcia stacjonarne w szkołach i w placówkach oświatowych.

“Przypominamy o specjalnej infolinii dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Pod numerem telefonu 989 można uzyskać dodatkowe informacje dotyczące procesu rejestracji na szczepienia i szczepień dla nauczycieli” – poinformowało we wtorek MEiN na Twitterze.

Od poniedziałku nauczyciel, który chce dostać szczepionkę powinien zgłosić to dyrektorowi szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej, w której pracuje. Nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach może to zgłosić w jednej, wybranej przez siebie.

Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) mają dostępny formularz zgłaszania nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni.

Najpierw zastrzyki dostaną nauczyciele pracujący stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.

W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Tempo szczepień będzie zależało od dostaw szczepionek do Polski.

Dyrektor szkoły lub placówki ma czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy 10 lutego br.

Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Będzie to szpital w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. Dyrektor przekaże te informacje nauczycielom.

Szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego.

W poniedziałek MEiN opublikowało na swej stronie internetowej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień nauczycieli https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/qa-szczepienia-nauczycieli. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło: www.pap.pl