Litwa nie kupi rosyjskiej szczepionki Sputnik V nawet gdyby została ona zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków – oświadczyła we wtorek premier kraju Ingrida Szimonyte.

Mieszkańcy Litwy zostaną zaszczepieni szczepionkami wyprodukowanymi w „krajach partnerstwa transatlantyckiego” – wskazała w wywiadzie dla radia publicznego LRT Szimonyte.

W ocenie litewskiej premier, rosyjski rząd używa swej szczepionki do celów geopolitycznych.

„Próby oferowania szczepionek krajom europejskim oraz innym w sytuacji, gdy nie wszyscy mieszkańcy Rosji zostali jeszcze zaszczepieni, wydają się być kolejną grą geopolityczną. Nie ma co do tego wątpliwości” – powiedziała Szimonyte.

Szefowa rządu wyraziła przekonanie, że decyzja Litwy o wspólnym z innymi krajami UE kupowaniu szczepionek jest słuszna i wystarczająca.

Litwa zakłada, że odporność stadną przeciwko Covid-19 w kraju uda się osiągnąć pod koniec tego lata.

Pierwszą dawkę szczepionki na Litwie dotychczas przyjęło prawie 78 tys. osób, 2,82 proc. Obie dawki przyjęło ponad 48 tys., 1,72 proc.

Sytuacja epidemiczna w kraju się poprawia. Według danych litewskiego Departamentu Statystyki w ciągu ostatniej doby odnotowano 387 nowych przypadków koronawirusa. Na Covid-19 zmarło 12 osób. Liczba zachorowań przypadających w ciągu ostatnich 14 dni na 100 tys. mieszkańców wynosi na Litwie 339.

Od początku pandemii w kraju odnotowano 187 421 przypadków koronawirusa. Zmarły – 2 972 osoby.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ tebe/

Źródło: www.pap.pl