Przypadki wariantu koronawirusa z RPA wykryto w gminie Eaubonne na północnych przedmieściach Paryża; tymczasowo zamknięto szkołę, w której zdiagnozowano takie infekcje – poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

W Eaubonne rozpoczęto kampanię śledzenia kontaktów osób, u których wykryto wirusa 501.V2 z Republiki Południowej Afryki.

Pierwszy przypadek zakażenia tym typem koronawirusa zdiagnozowano we Francji 31 grudnia 2020 roku, u mężczyzny mieszkającego w departamencie Górnego Renu, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, który powrócił z Republiki Południowej Afryki.

25 grudnia wykryto pierwszy przypadek wariantu koronawirusa, który pojawił się najpierw w Wielkiej Brytanii.

W obu nowych typach wirusa występuje ta sama mutacja – N501Y, która być może odpowiada za szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przeprowadzone przez dwóch naukowców z Lille modelowanie epidemii koronawirusa pokazało, że wariant brytyjski patogenu może stać się dominujący we Francji od marca – poinformował w niedzielę prof. Philippe Amouyel, który jest współautorem modelu.

Obowiązujące restrykcje epidemiczne nie są w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego patogenu – ostrzegli naukowcy. (PAP)

fit/ tebe/

Źródło: www.pap.pl