W Belgii, pomimo apeli wiernych, księży i biskupów do władz kraju, nadal w kościołach może przebywać maksymalnie 15 osób bez względu na powierzchnię budynku. “Niejednokrotnie mieliśmy kontrole policji” – mówi PAP o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Jak powiedział PAP, w ubiegłym tygodniu biskupi Kościoła Katolickiego, ale też przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, wspólnot żydowskich i muzułmańskich wysłali wspólną petycję do władz belgijskich o zwiększenie limitów osób w świątyniach, tak żeby jedna osoba przypadała na 10 m kw.

“Rząd tego w ogóle nie wziął pod uwagę. Bardzo utrudnia nam to prowadzenie duszpasterstwa, chociażby przygotowanie dzieci do pierwszej komunii świętej. Warto dodać, że kościoły są przygotowane, jeśli chodzi wymogi sanitarne” – mówi ojciec Kopytto dodając, że jednocześnie w kraju tysiące osób przewijają się codziennie przez sklepy.

Jak mówi, obecnie policja przyjeżdża pod polonijne kościoły i liczy, ile osób wzięło udział w mszy. “Niejednokrotnie mieliśmy kontrole” – dodaje.

O. Kopytto, który należy do misjonarzy Oblatów, podkreśla, że wierni, księża i biskupi nie będą się poddawali i nadal będą kierowali apele do władz nalegając na zwiększenie możliwej liczby wiernych w publicznych celebracjach liturgicznych.

Oblaci zdecydowali zwiększyć liczbę mszy świętych w tygodniu i niedziele we wszystkich polonijnych kościołach w Brukseli i w Leuven.

“Odprawiamy 32 msze tygodniowo, w tym 18 w niedziele w języku polskim w stolicy Belgii i Leuven. To więcej, niż odprawianych jest obecnie w języku francuskim. To daje nam jakąś minimalną satysfakcję, żeby chociaż część wiernych mogła przyjść na mszę świętą. Uruchomiliśmy specjalną platformę z rejestracją miejsc na celebracje liturgiczne. Na dzień dzisiejszy pierwsze wolne miejsca można znaleźć dopiero 16 lutego” – wskazał.

Liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach, jest obecnie w Belgii przeliczana na podstawie metrażu. W przypadku wielkich marketów może to być nawet 550 osób.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ zm/

Źródło: www.pap.pl