Ministerstwo zdrowia Hiszpanii odebrało w sobotę pierwszy transport szczepionek przeciwko koronawirusowi od firmy AstraZeneca. Resort zapowiedział, że szczepione nimi będą jedynie osoby w wieku 18-55 lat.

Z deklaracji ministerstwa zdrowia wynika, że łącznie do końca lutego trafi do Hiszpanii ponad 1,8 mln dawek szczepionki AstraZeneca. W tym czasie służby medyczne mają też skorygować założenia planu szczepień, który pierwotnie przewidywał, że tym preparatem będą szczepieni seniorzy.

W gronie osób, które otrzymają szczepionki AstraZeneca będą głównie osoby związane ze służbą zdrowia, w tym personel prywatnych placówek medycznych.

W sobotnim wywiadzie prasowym premier Pedro Sanchez stwierdził, że uruchomienie dostaw trzeciej szczepionki przeciwko koronawirusowi zdecydowanie przyspieszy walkę z epidemią w Hiszpanii. “Już niebawem pokonamy Covid-19” – zapewnił szef rządu.

Według szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii do soboty wykorzystano prawie 2 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, czyli 89 proc. wszystkich dostarczonych do tego kraju.

Pierwsze szczepienia w Hiszpanii rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku preparatami dostarczonymi przez koncern Pfizer. W styczniu służby medyczne włączyły do ogólnokrajowego programu szczepień także szczepionki firmy Moderna.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło: www.pap.pl