Iran w środę rozpocznie kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi – ogłosił prezydent tego kraju Hasan Rowhani w sobotę, dwa dni po przybyciu do Teheranu pierwszej partii rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Szczepienie przeciwko Covid “rozpocznie się (…) od 10 lutego (…) w oparciu o priorytety ministerstwa zdrowia” – powiedział Rowhani na posiedzeniu komitetu ds. pandemii.

Pierwsze partie rosyjskiej szczepionki Sputnik V dotarły w czwartek do Iranu, kraju najbardziej dotkniętego pandemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie. W Teheranie spodziewane są jeszcze dwie partie 18 i 28 lutego.

Islamska Republika Iranu “kupiła w sumie dwa miliony dawek szczepionki Sputnik V” – powiedział w sobotę agencji AFP rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur, dodając, że zostaną one wysłane “w kilku partiach”. Nie określił liczby dawek pierwszej dostawy.

“Pracownicy służby zdrowia jako pierwsi otrzymają szczepionkę”, a za nimi osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami – zakomunikował ze swej strony Rowhani.

Oprócz szczepionki Sputnik V, Iran otrzyma w lutym od brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca “4,2 miliona dawek szczepionki w ramach COVAX”, zainicjowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) programu, który ma zapewnić szczepionki uboższym krajom.

W grudniu ub.r. Iran rozpoczął również próby kliniczne własnej szczepionki.

Według oficjalnych danych opublikowanych przez irański resort zdrowia do tej pory w związku z Covid-19 zmarło w tym kraju 58 412 osób spośród 1 459 370 zakażonych Covid-19. (PAP)

cyk/

Źródło: www.pap.pl